Yenilikçi Tasarım Merkezi’nden kurumsal firmalara çözümler

 

 

ito

 

 

İSTANBUL Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazanan “Yenilikçi Tasarım Merkezi” (YTM), insan odaklı, araştırma temelli yenilikçi tasarım stratejileriyle, tasarımı bir rekabet faktörü olarak gören kurumsal firmalara çok amaçlı tasarım önerileri sunuyor.
Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsü’nde yer alan Yenilikçi Tasarım Merkezi’nde, konsept tasarımı oluşturma, 3 boyutlu model yapımı, odak grup çalışmaları, kullanılabilirlik çalışmaları, beyin fırtınası seansları ve kullanıcı deneyimi analizleri yapılabiliyor. Tasarım ve geliştirme sürecine kullanıcıyı dahil eden ve kullanıcının fiziksel, sosyal ve duygusal ihtiyaçlarını belirleyerek, ürün stratejileri ve tasarım kararlarına bilimsel veriler ışığında yön veren merkezin, yenilikçi ürün geliştirme yöntemleri, firmalar için yeni iş fırsatlarına dönüşerek rekabet avantajı sağlıyor.
Yenilikçi Tasarım Merkezi, ilk işbirlikli tasarım projesini, kendi alanında endüstri lideri Anadolu Cam A.Ş. tasarım ekibiyle birlikte gerçekleştirdi. Proje çerçevesinde, cam ambalaj ürün tasarımı ve konsept geliştirme, cam ambalajda içme suyu kullanımı alışkanlıkları araştırması ve kullanıcı deneyimi analizleri yapıldı.
İki tasarım ekibinin birlikte gerçekleştirdiği işbirliğinin kısa bir süre içerisinde verimli sonuçlar vermesi, ileriye dönük projeler için de yeşil ışık yaktı.